BIOGRAFIJA

KUD „Repušnica“ iz Repušnice od 1930. godine čuva od zaborava vrijednu baštinu Moslavačkog kraja.

U 35 godine kontinuiranog rada ostvareno je 1000 nastupa sudjelovanjem na brojnim međunarodnim festivalima i smotrama folklora u Hrvatskoj i inozemstvu u kojima je nastupalo više od 450 članova.

Aktivnosti su usmjerene na očuvanje izvornog folklora i narodnih nošnji Moslavine izvođenjem pjesama, plesova i običaja svoga mjesta.

Inicijator je kulturnih događanja u mjestu: manifestacija „Repušnički susreti“ u lipnju i „Dani repušničke kulture“ u prosincu te više etnografskih radionica.

U KUD-u djeluje 70-ak aktivnih članova u 4 skupine: dječjoj, tamburaškoj, pjevačkoj i folklornoj.

KUD je 2013. godine izdao knjigu pod nazivom KUD „Repušnica“ 1930-2012 Leta letiju, tradicija ostaje.

Povodom 85. obljetnice društva, 5.prosinca 2015. promovirana je fotopublikacija Narodno ruho Repušnice koja je dobila potporu i Ministarstva Kulture Republike Hrvatske.

Aktivno promovira rad i na Facebooku i YouTube kanalu.

KUD bilježi brojne zapažene nastupe u inozemstvu:

• „Oktoberfestu“ 1993. i 1995. godine,
  • „Družijanci“ u Tavankutu
  • Međunarodnoj smotri za mlade u Primorskom (Bugarska) 2006. godine
  • 3. Međunarodnom festivalu folklora u Kranju (Slovenija) 2013. godine
  • Hrvatski dani u Hrvatskom Jandorfu (Jarovce), Bratislava (Slovačka) 2014. godine
  • 3. susret hrvatske etno baštine, Filderstadt 2015. (Njemačka) 2015. godine

Ženske nošnje su bogato izvezene svilom ili vunom i tkane na tkalačkom stanu. Donji dio nošnje sastoji se od dvije ili tri podrubače, skretanog (faldanog) zaslona i rubače. Gornji dio nošnje sastoji se od opleća i lajbeka ili bluze, a zimi su se nosile acabajke. Žene i djevojke nose nakit koji se sastoji od kraluža, škuda, sekanaca i dukata.

Ivana i Ana Ptiar

Muška nošnja sastoji se od košulje ukrašene vezenim štrafom na grudima, lajbeka i gaća. Muškarci na glavi nose škrlake, djevojke imaju pletenice sa mašlinima a udane žene imaju poculice ili peče a bake na glavi imaju svilene rupce.

SAM 0195

KUD „Repušnica predstavlja se izvedbom moslavačkih pjesama i plesova bez muzičke pratnje ili uz pratnju tamburaškog sastava.

From Address:

Copyright © 2017 by KUD "Repušnica". All Right Reserve.